Hakkımızda – URAL Telekom

About us

section-e2d703d
uraltelekom_ekibi_2022

About us

URAL Telekom has been operating in Antalya Technopolis since September 2019. Company founder Rim KHAZHIN has been involved in public projects, critical air control software, high-scale web and mobile projects since 2000.

Our team consists of engineers. In Antalya Teknokent, we design and develop medical imaging and analysis software and artificial intelligence supported medical software. URAL Telekom provides sales and after sales support, provides consultancy services on software performance and architectural transition.

Mission

Yapay zeka teknolojisini kullanarak insanlık için bir çok alanda faydalı ve güvenilir uygulamalar üreterek bilişim sektörüne yön veren, ürün ve hizmet kalitesini yenilikçi yaklaşımlarla sürekli geliştiren, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutarak global arenada başarılarıyla adından söz ettiren bir şirket olmak.

Vision

Geliştirdiği yapay zeka destekli ürünler ile Türkiye'nin ve dünyanın sektöre yön veren önde gelen bilişim şirketlerinden biri olmak.

Team

TEAM

Zilya KHAZHIN
Zilya KHAZHİN

Operations Manager

Sibel_SANLI
Sibel LAFCI

Quality Assurance Manager

Ahmet Şahap Şafak
Mehmet Şahap ŞAFAK

İş Geliştirme Müdürü

Mehmet BİÇİCİ

Software Engineer

Kamil Hatipoglı
Kamil HATİPOĞLU

Machine Learning Engineer

Mert SAYGU
Mert SAYGU

Machine Learning Engineer

Ömer Özgür
Ömer ÖZGÜR

Machine Learning Engineer

Ahmet Narmanlı
Ahmet NARMANLI

Machine Learning Engineer

Alperen Eryilmaz
M. Alperen ERYILMAZ

Software Engineer

section-3eb2406
Testimonials

Testimonials

About us

Since 2000, our team has been developing public service systems, critical air-traffic control (ATC) systems, as well as high scale web and mobile applications with millions of users. URAL Telekom develops medical and telecommunications systems, provides software performance and legacy software migration consultancy services.
en_US